Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » Radosny 11 listopada

Radosny 11 listopada

Dodano: 13.11.2017 07:00 Radosny 11 listopada
Biało-czerwony pochód przeszedł w sobotę 11 listopada ulicami Bochni z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Było odświętnie i radośnie.

Świętowanie rozpoczęło się od uroczystej mszy św. w Bazylice św. Mikołaja, odprawionej przez ks. dr. Ryszarda Podstołowicza, kustosza Bazyliki. Po jej zakończeniu uformował się pochód, który z orkiestrą dętą Kopalni Soli Bochnia na czele przeszedł pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-20” na Plantach. Tam miały miejsce przemówienia starosty bocheńskiego Ludwika Węgrzyna, burmistrza miasta Stefana Kolawińskiego oraz odczytanie listów, jakie na ręce organizatorów uroczystości przesłali małopolscy parlamentarzyści oraz marszałek województwa. Z wszystkich przebijała radość z okazji świętowania tak radosnej i podniosłej uroczystości oraz apel o jedność narodową w celu dalszego budowania pomyślności Ojczyzny. Kolejnym punktem był Apel Poległych, odcztany przez nauczyciela I LO, Artura Jaszczyńskiego, a zamknęła je ceremonia składania wieńców u stóp pomnika.

Dalsza część obchodów przeniosła się Rynek. Został tam zorganizowany piknik militarny. Każdy chętny mógł zapoznać się z aktualnym uzbrojeniem i wyposażeniem Wojska Polskiego, zapoznać z zasadami podjęcia nauki na uczelniach wojskowych lub służby w Wojskach Obrony Terytorialnej, wcielić w rolę policjanta z oddziału prewencji, przećwiczyć jazdę samochodem na alkogoglach lub zajrzeć do wnętrza strażackiego wozu bojowego.

Równolegle w Miejskim Domu Kultury trwał Niepodległościowy Turniej Szachowy o Puchar Starosty Bocheńskiego, na strzelnicy LOK w Pogwizdowie odbywały się Otwarte zawody Strzeleckie o Puchar Starosty „10 strzałów ku chwale Ojczyzny”, a w godzinach wieczornych w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych wybrzmiało „Wspólne Bochnian Śpiewanie”

kh