Jesteś tutaj:Strona Główna » Aktualności » 73. rocznica śmierci mjr. Jana Kaczmarczyka „Bacy”

73. rocznica śmierci mjr. Jana Kaczmarczyka „Bacy”

Dodano: 07.08.2017 11:00 73. rocznica śmierci mjr. Jana Kaczmarczyka „Bacy”
Starosta Bocheński Ludwik Węgrzyn oraz członek Zarządu Powiatu w Bochni Józef Radzięta reprezentowali Powiat Bocheński podczas uroczystości, związanych z 73. rocznicą śmierci mjr. Jana Kaczmarczyka „Bacy”, które odbyły się w niedzielę 6 sierpnia w Chodenicach.

Rozpoczęły się od mszy św. w kaplicy w Chodenicach, odprawionej za spokój duszy mjr. „Bacy”, a potem przeniosły pod obelisk, wzniesiony w miejscu śmierci majora. Tam miały miejsce najpierw okolicznościowe przemówienia, a potem przybyłe delegacje złożyły wiązanki kwiatów. W godzinach popołudniowych starosta uczestniczył w dekoracji zwycięzców biegowego Memoriału Majora Bacy, który został rozegrany już po raz 24.

Jan Kaczmarczyk w okresie przedwojennym był zawodowym żołnierzem WP. W czasie okupacji kierował  na Bocheńszczyźnie konspiracyjną szkołą podchorążych piechoty oraz był dowódcą III batalionu „Motyl” 12 pp. AK. Zginął 5 VIII 1944 r. w Chodenicach, gdzie został przypadkowo ujęty przez Azerów na służbie niemieckiej, walczących przy przeprawie przez Rabę z oddziałem AK.  Major Kaczmarczyk odznaczony został orderem Virtuti Militari i Złotym Krzyżem Zasługi. Miejsce, gdzie został zabity, upamiętnia obelisk, wzniesiony w 1959 r.